Trądzik pospolity

Przyczyną występowania trądziku jest najczęściej podwyższony poziom produkcji androgenu (hormonu produkowanego zarówno przez organizm kobiety i mężczyzny), który stymuluje produkcję łoju przez gruczoły łojowe. Wyższa produkcja tłuszczu powoduje blokowanie porów, a co za tym idzie uniemożliwienie wydostawania się tłuszczu na powierzchnię skóry. Trądzik w rzeczywistości jest infekcją spowodowaną bakteriami skórnymi głównie P. acnes, które żywią się tłuszczem i powodują jego degradację. Podczas rozmnażania komórek powstają produkty jałowe i kwasy tłuszczowe, które blokują ujścia gruczołów łojowych i powodują tworzenie się zaskórników, zmian trądzikowych ze stanem zapalnym skóry.


Mechanizm działania Ellipse w redukcji zmian trądzikowych

Zabieg z uzyciem systemu Ellipse polega na ograniczeniu dopływu krwi do gruczołu łojowego, co spowalnia produkcję naturalnego tłuszczu - serum. Światło z lampy błyskowej podgrzewa hemoglobinę w drobnych naczyniach krwionośnych znajdujących się tuż pod powierzchnią skóry. To powoduje niewielkie uszkodzenia w gruczołach łojowych i spowalnia nadprodukcję tłuszczu, która jest przyczyną powstawania trądziku. Najlepsze rezultaty osiągane są w przypadku kuracji stanów zapalnych w trądziku, czyli powszechnie znanych czerwonych bolących wykwitów. Istotne jest aby skóra była relatywnie blada w momencie wykonywania zabiegu.


Przebieg zabiegu przeciwtrądzikowego Ellipse

Rozbłysk widocznego światła kierowany jest na miejsce zabiegu. Dzięki temu, że szklany pryzmat w aplikaturze Ellipse ma wymiary 10 mm na 48 mm, możliwe jest podczas jednego błysku objęcie dużego obszaru skóry. Pełen zabieg twarzy wymaga około 60 błysków (około 20 minut). Typowa kuracja obejmuje 4 zabiegi, z zachowaniem 3-tygodniowej przerwy między nimi. Często zabieg Ellipse leczący trądzik to terapia skojarzona ze stosowaniem preparatu adapalen w miejscach zmienionych chorobowo. Adapalen posiada właściwości przeciwzapalne, poprzez redukcję (normalizację) grubości skóry, w obszarze poddanym zabiegowi.


Rezultaty zabiegu przeciwtrądzikowego Ellipse

Po zabiegu czasami obserwuje się ogólne zaczerwienienie skóry twarzy. Jeżeli skóra twarzy była zniszczona działaniem promieni słonecznych to niektóre ze zmian pigmentacyjnych mogą zmienić kolor na ciemniejszy lub w niektórych przypadkach zniknąć. Chociaż rezultaty mogą różnić się w zależności od indywidualnej reakcji, wstępne wyniki z ostatnich badań klinicznych wskazują, że spadek występowania zmian spowodowanych trądzikiem dzięki zastosowaniu zabiegów Ellipse wynosi 58 %, natomiast używając miejscowo jedynie preparatu z adapalenem uzyskano wynik 33 %.