Laseroterapia frakcyjna

Najbardziej zaawansowane technicznie są głowice laserowe CO2 wyposażone w skaner, który służy do pokrycia skupioną wiązką laserową dużych powierzchni skóry w stosunkowo krótkim czasie (laser frakcyjny CO2). Efektem działania lasera jest przebudowa struktury skóry poprzez uszkodzenie nieprawidłowych włókien kolagenowych w obrębie blizn potrądzikowych i pooperacyjnych, uszkodzonej słońcem skóry twarzy. Zaletą laserów CO2 ze skanerem jest krótki czas trwania impulsu w porównaniu do czas relaksacji termicznej skóry, co wpływa na redukcję wystąpienia potencjalnych blizn oraz satysfakcjonujący efekt terapeutyczny i kosmetyczny.

Laserowa technologia frakcyjna ze względu na uzyskiwane efekty poprawy oraz wysokie bezpieczeństwo procedury stała się kluczowym punktem w podejmowaniu decyzji o indywidualnej strategii odmładzania

.

Do wskazań estetycznych z wykorzystaniem lasera frakcyjnego CO2 zaliczamy:
- resurfacing (odmłodzenie) - usuwanie bruzd i zmarszczek skóry twarzy, dekoltu, szyii i grzbietów rąk,
- łagodzenie objawów uszkodzenia skóry spowodowanego działaniem światła,
- korekta blizn pourazowych,
- korekta blizn pooparzeniowych,
- korekta blizn potrądzikowych (blizny zanikowe),
- korekta blizn pooperacyjnych,
- redukcja rozstępów.

Przeciwwskazania:

- terapia doustna izotretinoiną – w trakcie terapii,
- nowotwory skóry,
- ciąża i okres karmienia piersią,
- aktywne infekcje bakteryjne i wirusowe skóry

Przebieg zabiegu

Przed zabiegiem należy nałożyć na daną okolicę krem EMLA pod okluzją na godzinę. W zależności od fototypu skóry oraz nasilenia uszkodzeń skóry dobierane są parametry oraz liczba przejść wiązki laserowej. Podczas zabiegu narasta obrzęk skóry, który trwa 2-3 dni. Następnie powierzchnia poddana zabiegowi pokrywa się drobnymi strupkami, utrzymującymi się przez okres 4-6 dni. Ryzyko objawów niepożądanych jest niewielkie i przejściowe, a dotyczy ryzyka hiperpigmentacji w przypadku niekontrolowanej ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe. Całkowita regeneracja skóry uszkodzonej następuje po 5-6 miesięcy. W przypadku zmian o charakterze blizn wskazane są od 3-4 zabiegów.

Postępowanie po zabiegu:

- pielęgnacja skóry preparatami nawilżającymi i regenerującymi,
- ochrona przeciwsłoneczna – stosowanie kremów z SPF > 50 + przez okres kilku miesięcy