Mikrodermabrazja

Mikrodermabrazja to mechaniczne ścieranie naskórka, które wykonuje się za pomocą urządzenia wyposażonego w specjalną głowicę diamentową. Mikrodermabrazja jest zabiegiem bezpiecznym, nie grozi powikłaniami. Pomimo powierzchniowego oddziaływania zabiegu pozytywne zmiany zachodzą w naskórku i skórze właściwej. Następuje pogrubienie naskórka oraz intensywna synteza kolagenu i elastyny, co ujędrnia i regeneruje skórę oraz poprawia jej strukturę. Dodatkową korzyścią wynikającą ze zmniejszenia grubości warstwy rogowej naskórka jest łatwiejsza penetracja w głąb skóry rozmaitych substancji aktywnych np. Wit.C, retinoidów, hydrochinonu.

Efekty mikrodermabrazji:

- odmłodzenie skóry, zmniejszenie jej suchości i wiotkości, plam starczych i zmarszczek,

wygładzenie delikatnych zmarszczek wokół oczu, ust i szyi,

- złagodzenie powierzchownych blizn potrądzikowych,

- korekcja blizn po ospie,

- skojarzona terapia redukcji rozstępów,

- wspomaganie leczenia trądziku, zmniejszenie rozszerzonych porów, zaskórników,

prosaków, łojotoku,

- rozjaśnienie cery, zmniejszenie przebarwień,

- wygładzenie naskórka, stymulowanie jego odnowy,

- poprawa jakości skóry (struktury i kolorytu),

- zwiększenie elastyczności (pobudzenie syntezy kolagenu i elastyny).

Zalety mikrodermabrazji:

-jest bezbolesna,

- można ją często powtarzać,

- trwa krótko,

- wykonanie jej nie wyłącza z codziennych zajęć.

Przeciwskazania do zabiegów mikrodermabrazji:

- aktywne infekcje bakteryjne i grzybicze,

- infekcja wirusem opryszczki,

- rozsiane zmiany o charakterze brodawek płaskich,

- pacjenci w trakcie terapii izotretinoiną i do 3 miesięcy po jej zakończeniu.

Okolice najczęściej poddawane mikrodermabrazji to twarz, szyja, dekolt, ręce, uda i pośladki. Liczba zabiegów jest dobierana w zależności od indywidualnych potrzeb i kondycji skóry. Bezpośrednio po zabiegu mikrodermabrazji skóra jest lekko zaczerwieniona i nieco obrzęknięta. Reakcje te są różnie nasilone i w dużej mierze zależą od osobniczej reaktywności skóry, a także od intensywności przeprowadzonego zabiegu. Rumień i obrzęk ustępują w ciągu 1-2 dni po zabiegu. W przypadku bardziej agresywnych zabiegów (np. w terapii blizn potrądzikowych) możliwe jest powstanie drobnych strupków i wydłużenie okresu gojenia. Przez kilka dni po zabiegu należy unikać wprowadzania substancji silnie złuszczających. Po zabiegu mikrodermabrazji w celu zapobiegania przebarwieniom pozapalnym konieczne jest stosowanie preparatów ochrony przeciwsłonecznej (przez okres 4 tygodni).

Cennym uzupełnieniem mikrodermabrazji w gabinecie mogą być zabiegi sonoforezy (ultradźwięków). Fale emitowane przez specjalny aparat masują skórę i wprowadzają w ten sposób nałożone wcześniej substancje. Dzięki temu składniki aktywne (lecznicze i kosmetyczne np. wit.C, kwas migdałowy, ampułki liftingujące) przekraczają barierę naskórka i wnikają głęboko do skóry właściwej. Za pomocą sonoforezy przeprowadza się zabiegi regenerujące i odmładzające skórę, poprawiające kondycję skóry suchej, naczyniowej, wrażliwej. Zabiegi są bezpieczne, nie wywołują bólu ani reakcji alergicznych.