Peelingi chemiczne i peeling kawitacyjny

Peelingi chemiczne są jednymi z najczęściej stosowanych zabiegów, stały się częścią nowoczesnej terapii dermatologicznej. Peeling chemiczny polega na kontrolowanym uszkodzeniu skóry powodującym złuszczenie części naskórka i/lub skóry właściwej. Efektem zabiegu jest odświeżenie, wygładzenie i regeneracja cery, zmniejszenie zmarszczek, plam, przebarwień, blizn potrądzikowych, łojotoku, rozszerzonych porów, odmłodzenie skóry, pobudzenie i jej rewitalizacja. Najczęściej wykonuje się zabiegi złuszczania u pacjentów z tradzikiem i ze zmianami potrądzikowymi. Peeling jest skuteczny w leczeniu: trądziku zaskórnikowego, trądziku osób dorosłych, trądziku z wydrapania, niwelowaniu uszkodzeń naskórka po przebytej chorobie.

Zależnie od głębokości działania peelingi dzielimy na:

- powierzchowne - działają na warstwę rogową i ziarnistą naskórka. Zaliczamy do nich peeling kwasem glikolowym o stężeniu do 35%,

- średniogłębokie - docierają do warstwy podnaskórkowej, czyli do miejsca gdzie naskórek łączy się ze skórą właściwą. Pobudzają fibroblasty, produkcję kolagenu i elastyny oraz wzrost czynników zwiększających nawilżenie skóry. Są to peelingi z użyciem kwasu trójchlorooctowego (TCA), α-hydroksykwasy (AHA) np. kwas glikolowy w stężeniu od 50% do 70%,

- głębokie – dochodzą do skóry właściwej, złuszczają cały naskórek. Używa się do tego celu fenolu. Regeneracja po nich trwa około miesiąca. Jest to agresywny peeling, istnieje po nim ryzyko powikłań.

Przeciwskazania do peelingów chemicznych:

- nadwrażliwość na substancję peelingującą,

- ciążą,

- infekcja wirusowa skóry(opryszczka, brodawki),

- stany zapalne, otwarte rany,

- leczenie jakie pacjent odbywał w czasie ostatnich 3-6 miesięcy przed zabiegiem:

retinoidy ( pochodne witaminy A),

- silnie działające na naskórek kremy z tlenkiem benzoilu, glikolem, siarką należy odstawić

kilka dni przed zabiegiem.

Kwas glikolowy

Kwas glikolowy należy do α-hydroksykwasów (AHA). Najważniejsze działanie kwasu glikolowego polega na osłabieniu przylegania korneocytów w warstwie rogowej naskórka co powoduje przyspieszone złuszczanie warstwy rogowej naskórka zbliżone do złuszczania fizjologicznego. Wielokrotnie przeprowadzone zabiegi złuszczania kwasem glikolowym powodują stymulację fibroblastów do produkcji kolagenu, poprawiają jakość włókien sprężystych zwiększają grubość skóry. Kwas glikolowy jest stosowany w dermatologii estetycznej w różnych stężeniach od 30% do 70%.

Wskazania do peelingów glikolowych:

- starzenie się skóry twarzy (drobne zmarszczki, utrata napięcia skóry),

- photoagening- skóra zniszczona opalaniem,

- przebarwienia głównie pozapalne,

- trądzik (z hiperpigmentacją pozapalną, płytkie blizny potrądzikowe, zaskórniki),

- sucha skóra,

- rogowacenie mieszkowe,

- brodawki łojotokowe,

- rybia łuska,

- skóra zniszczona po kortykoterapii miejscowej.

Do peelingu z kwasem glikolowym można zakwalifikować właściwie każdego chorego. Przed zabiegiem można przygotować skórę twarzy stosując kilka dni przed zabiegiem preparaty kwasu glikolowego o mniejszym stężeniu. Zabiegi wykonuje się najczęściej co 3-4 tygodni w seriach 4-5 zabiegów. Po zabiegu skórę należy nawilżać np. Cetaphil MD®, Phisiogel krem®. Złuszczanie kwasem glikolowym to zabiegi, które nie wymagają przerwy w aktywności zawodowej pacjenta.

Kwas trójchlorooctowy (TCA)

Kwas trójchlorooctowy pozwala na kontrolowane złuszczanie naskórka i/lub skóry na różnych głębokościach. Mechanizm działania TCA polega na powodowaniu martwicy naskórka i górnych warstw skóry. Po zastosowaniu TCA w skórze właściwej dochodzi do proliferacji fibroblastów oraz przebudowy włókien kolagenowych i elastyny. Ponadto TCA zmniejsza przepuszczalność naczyń włosowatych, powodując jedynie niewielki stan zapalny.

Wskazania do peelingów z TCA:

- przebarwienia,

- trądzik (postać zaskórnikowa),

- blizny potrądzikowe (zanikowe),

-zmiany posłoneczne (drobne zmarszczki).

Rezultat peelingu z TCA jest zależny od liczby nakładanych warstw. Zabiegi mogą być powtarzane w zależności od wskazań i wstępnych obserwacji. Bezpośrednio po zabiegu może wystąpić obrzęk. Początkowo skóra jest napięta, różowa. Po dwóch dniach przybiera ciemniejszą barwę: żółto-brunatną i zaczyna się złuszczać. Nie wolno drapać i ściągać naskórka, gdyż grozi to tworzeniem przebarwień. Skórę po zabiegu należy nawilżać np. preparatem Cicalfate®, Cetaphil MD®.

Cosmelan (Amelan)

Cosmelan jest peelingiem złożonym o najskuteczniejszym działaniu wybielającym. Zastosowane w Cosmelanie czynniki rozjaśniające nie wykazują działaniu drażniącego (kwas kojowy, kwas fitowy, arbutyna, palmitynian retinolu, kwas as korbowy). Zabieg jest opracowany jako kuracja trwająca od 2 do 3 miesięcy. Pierwsza część zabiegu odbywa się w gabinecie. Na cały leczony obszar nakładana jest maskę (Cosmelan 1) o musztardowym kolorze, która pozostaje na skórze pacjenta od 4 do 8 godzin po wyjściu z gabinetu. Druga część zabiegu to specjalna pielęgnacja skóry w domu. Pacjent otrzymuje w gabinecie krem (Cosmelan 2) oraz dokładną instrukcję dotycząca postępowania w ciągu następnych dwóch miesięcy.

Zabieg Cosmelan nie wymaga przerw w pracy, jest bezpieczny, odpowiedni do każdego fototypu skóry.

Wskazania do Cosmelanu:

- likwidowanie przebarwień posłonecznych,

- redukcja przebarwień pochodzenia hormonalnego (melasma),

- przywrócenie równowagi skórze tłustej i mieszanej (obniżenie wydzielania łoju),

- rewitalizacje skóry.

Kwas ferulowy z floretyną

Kwas ferulowy z floretyną to nowa generacja peelingów chemicznych złożonych- nanopilingów (wykorzystanie nanotechnologii Lipoceuticals). Poprzez umiejscowienie substancji aktywnych (kwasu ferulowego, floretyny) w liposomach dochodzi do zwiększenia transportu substancji aktywnych w najbardziej selektywny sposób i ich długotrwałego uwalniania. Charakterystyka składników aktywnych:

- kwas ferulowy jest pochodną fenolu, posiada silne właściwości antyoksydacyjne,

przeciwzapalne, zwiększa ochronne działanie filtrów przeciwsłonecznych,

- floretyna jest związkiem polifenolowym utrzymującym równowagę hydrolipidową

naskórka,

- retinol posiada właściwości przeciwzapalne, rewitalizuje,

- kwasy owocowe: jabłkowy, mlekowy, cytrynowy zwiększają wchłanianie substancji

aktywnych i wzmacniają synergistyczne działanie kwasu ferulowego i floretyny.

Wskazania do peelingów kwasem ferulowym z floretyną:

- terapia odmładzająca anti-aging,

- przebarwienia posłoneczne,

- poprawa kondycji skóry w ciągu kilku dni.

Peeling kwasem ferulowym z floretyną można powtarzać co 14 dni w seriach 4-6 zabiegów. W ciągu kilku dni po zabiegu dochodzi do delikatnego i stopniowego złuszczania się skóry. Po zabiegach skóra jest zregenerowana, odżywiona i nawilżona.

Peeling kawitacyjny

Peeling kawitacyjny polega na oczyszczaniu skóry przy pomocy wibracji wywołanych ultradźwiękami i jej mikromasażu. Poprawia mikrokrążenie, dotlenienie, i umożliwia głębszą penetrację skóry przez substancje lecznicze. Usuwa nadmiar łoju skórnego (sebum) z porów i meszków włosowatych, zaskórniki, wągry i bakterie. Regeneruje, wygładza, nawilża i koi skórę. Pobudza jej naturalne nawodnienie. Zmiękcza naskórek. Peeling kawitacyjny nie tylko oczyszcza bardzo dokładnie skórę, nie sprawiając przy tym bólu, ale również ją sterylizuje. Po zabiegu wykonywanym urządzeniem wytwarzającym fale ultradźwiekowe i zakończonym specjalną szpatułką przesuwaną po nawilżonej skórze, jest ona gładka, rozjaśniona i bez podrażnień. Na końcu podaje się ampułkę nawilżającą. Peeling kawitacyjny może być doskonałym wstępem do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych skóry.